Ett personligt brev till dig!

Hej!

Du tycker säkert att det är jättekonstigt att få ett helt vanligt brev. Vanligtvis är det ju mest räkningar som trillar in, och det är ju sällan något att jubla över. Men detta brev kommer från oss på Cafékyrka i Borås, och vi vill bara säga hej och dela några tankar med dig.

Namnet Cafékyrka säger en hel del om oss. Vi brinner för gemenskapen och skapa en trivsam och mysig atmosfär där vi kan umgås och njuta av fika tillsammans. Vi har valt att lämna de traditionella långa raderna med ryggarna mot varandra bakom oss. För oss är det bästa samtalet det som uppstår när människor samlas runt ett bord, delar skratt och erfarenheter samtidigt som någon delar med sig av sina tankar om Gud från scenen.

Vår kärlek till vår kyrka är något vi gärna delar med oss av. Vi skulle verkligen vilja bjuda in dig att komma och fika med oss. Du är mer än välkommen att delta!

Vi håller öppet varje lördag klockan 15:00, och du hittar oss på Kyrkogårdsgatan 9.
Det våre faktastiskt att få träffa dig och dela en stund av gemenskap.

Jag förstår om du känner dig lite skeptisk. Vill du veta mer så titta in på våran hemsida: www.cafekyrka.se

Du hittar oss också på Facebook, Instagram och Youtube! Sök bara på Cafékyrka Borås.

Med vänliga hälsningar,
Cafékyrka Borås

Dela detta inlägg

Facebook
E-post

Matkasse insamling

Cafékyrkans matkasse insamling är nu igång för 2022! Välkommen att vara med och ge till behövande familjer i...

Läs mer

Följ oss

© 2022 Borås Cafékyrka